В Одесі відбувся дводенний тренінг на тему «Спори у сфері захисту внутрішньо переміщених осіб», розроблений та організований громадською організацією «Десяте квітня» у партнерстві з Національною школою суддів України.
Участь у заході взяли судді з різних регіонів країни, що представляли суди загальної та адміністративної юридсикції. Це вже третій подібний тренінг за останні два роки і він продовжує розвивати професійний діалог навколо надзвичайно актуальної тематики.

 
Унікальність курсу полягає в його спеціалізованій спрямованості — подібна програма розроблена вперше саме для суддів і з урахуванням специфіки розгляду справ, пов’язаних з внутрішнім переміщенням та безпосередньо людей, які постраждали внаслідок збройної агресії. Такі ініціативи сприяють посиленню верховенства права, розвитку правової держави та формуванню чутливого і професійного підходу до вразливих категорій населення.

Судді щодня приймають рішення, які впливають на вразливі категорії населення, тому надзвичайно важливим є не тільки знання актуальної практики розгляду справ, а й глибоке розуміння самої ситуації, у якій опинилися ці люди.
З початку повномасштабного вторгнення кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб в Україні досягла майже 5 мільйонів. Ці люди щодня стикаються з правовими викликами — від втрати нерухомого майна та необхідності проходити процедуру надання їй компенсації, до проблем з отриманням соціальних виплат, пенсій, поновленням документів або підтвердженням юридичних фактів.


Саме тому серед тем, які обговорювались на тренінгу, були:
• аналіз національного та міжнародного законодавства щодо ВПО;
• розгляд справ, що стосуються спадкування;
• сімейні спори за участю ВПО;
• встановлення юридичних фактів (смерті, народження) на тимчасово окупованих територіях України;
• відшкодування шкоди та захист майнових прав;
• кредитні й соціальні спори.

Тренерами на заході виступили викладачі Національної школи суддів України, а також діючі судді та адвокати, зокрема керівник юридичного департаменту ГО «Десяте квітня». Вони поділились власними практичними кейсами, розповіли про нові зміни до законодавства та актуальну практику Верховного суду.

Учасники відзначили високу якість підготовки та актуальність тем, що порушувалися на тренінгу. Формат заходу сприяв не лише здобуттю знань, а й професійному нетворкінгу між суддями з усієї України, що дозволило поділитись їх власним досвідом та підходами до вирішенню складних справ.


ГО «Десяте квітня» і далі організовуватиме та проводитиме подібні тренінги. Зокрема в 2025 році запланований ще один тренінг для суддів та два тренінги для адвокатів системи надання безоплатної правової допомоги.
Проєкт реалізується за підтримки UNHCR Ukraine - Aгентство ООН у справах біженців в Україні.