Що визначає нашу впевненість у завтрашньому дні?

Напевно, перше, що приходить в голову кожному – дах над головою. Як показало дослідження, проведене Коаліцією ВПО Півдня України та ГО «Десяте квітня», лише 3% внутрішньо переміщених осіб в Одеській області можуть бути спокійними, що завтра не доведеться вкотре збирати речі та шукати нове житло, оскільки вони вже мають власне. Решта – досі орендують кімнати/квартири/будинки, проживають у родичів або в колективних центрах, та не можуть собі дозволити придбати нерухомість на ринкових умовах. Це зумовлено також тим, що сукупний дохід 23% родин дорівнює 1000-5000 грн, 31% – 5000-10000 грн та 22% – 10000-15000 грн. В середньому вартість орендованого житла в Одесі коливається в межах 5000-8000 грн. Таким чином, якщо брати приблизні середні показники, то родина, що складається з 3 членів, маючи дохід 10000 грн та сплачуючи щомісячну орендну плату квартири в розмірі 6000 грн., не спроможна накопичити достатньо коштів для придбання житла на ринкових умовах. Соціальне житло в Одеській області відсутнє взагалі, а ті державні, регіональні, місцеві програми, які сьогодні існують – малоефективні внаслідок слабкого фінансування, недосконалих механізмів реалізації та низької поінформованості про них самих внутрішньо переміщених осіб.

Про це та інші проблеми в забезпеченні житлом ВПО в Одеській, Миколаївській, Херсонській та Кіровоградській областях говорили координатори Коаліції в Харкові на форумі «Міста солідарності» 3 жовтня 2019 року, який був організований Агентством ООН у справах біженців. Спільна робота представників громадського сектору та центральних і місцевих органів влади із 36 міст України була спрямована на розробку дієвих рекомендацій, впровадження яких змінить житлову ситуацію ВПО на краще.

За результатами напрацювань в рамках заходу, Коаліція поставила собі за мету:
по-перше, адвокатувати удосконалення вже існуючих житлових програм, впровадження додаткових програм (пільгове кредитування, лізингові програми), залучення коштів на їх реалізацію;
по-друге, просувати внесення змін в законодавство, що стосується порядку отримання соціального та тимчасового житла, сприяти створенню таких фондів;
по-третє, проводити інформаційні кампанії серед ВПО щодо можливостей вирішення житлового питання, і не тільки.

Нагадаємо, що Коаліція ВПО Півдня України була створена в лютому 2019 року з метою вирішення найболючішої проблеми ВПО - житлової. Коаліція працює послідовно та цілеспрямовано, проводить дослідження потреб в житлі ВПО, встановлює партнерські відносини із органами влади, із задоволенням обмінюється напрацьованим досвідом та мотивована на подальшу плідну роботу.

Вище наведені попередні результати дослідження «Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб в житлі: види, можливості, рішення», яке проводилось Коаліцією ВПО Півдня України (збір даних) та ГО «Десяте квітня» (розробка методології, інструментарію дослідження, обробка та аналіз даних) протягом 2019 року. Звіт буде опубліковано найближчим часом.

{igallery id=2027|cid=8|pid=1|type=category|children=0|addlinks=0|tags=|limit=0}