Робота з спільнотами ГО «Десяте квітня» носить системний характер: інформаційна та ресурсна підтримка, проведення навчань, тренінгів та консультацій, допомога в плануванні діяльності, мережуванні з іншими громадськими структурами, обмін досвідом, тощо.
Найбільш важливими в рамках посилення організаційної спроможності для спільнот є заходи з навчання. До цього компоненту також включена можливість мережування, сприяння створенню колаборацій. З цією метою проводимо форуми, куди залучаємо спільноти з усієї мережі, а також об’єднуємо проведення тренінгів з сусідніми областями.
Системна робота із запитами спільнот та їх проблематикою дає фахівцям ГО «Десяте квітня» чітке розуміння потреб громадських організацій та ініціативних груп в навчальних програмах, які стають фундаментом серії тренінгів, що проводяться як самостійно так і в рамках більш масштабних подій (форумів чи заходів соціальної згуртованості). Постійні опитування, живе щире спілкування, тримання зв’язку із спільнотами дозволяють правильно оцінити потреби та іноді і допомогти сформувати такий запит на навчання, якщо спільноти ще не до кінця опанували певний вид діяльності.
Самі тренінги та інші заходи з навчальним компонентом ретельно плануються з таким розрахунком, щоб навчальний процес максимально сприяв засвоєнню матеріалу та забезпечував практичний аспект реалізації отриманих знань. Для цього ГО «Десяте квітня» багато років напрацьовує зв’язки з потужними фахівцями в області практичної освіти. Тренери, яких залучає наша організація, фокусують увагу учасників тренінгів з перших секунд і до останньої миті заходу. Зворотний зв’язок і відгуки відносно роботи тренерів в абсолютній більшості – це подяки та перевищення очікувань від навчання.
Для комфортного проведення тренінгів їх планування передбачає як суто навчальну програму так і додаткові компоненти, що дозволяють учасникам розкритися, почувати себе захищеними, отримати відчуття залученості до однієї команди. Це і захопливі криголами і жартівливі руханки і мистецька програма, що зазвичай присутня у вигляді запрошення митців чи медійних осіб.
Насиченість подіями, вправи на командоутворення, групові дискусії об’єднують учасників по видам діяльності, напрямкам та особистим вподобанням. Наслідком цього є спільні проєкти та взаємодія спільнот як в межах однієї області так і по Україні в цілому.
Креативний підхід до проведення освітніх заходів передбачає постійно слідкувати за новаціями в освітніх процесах, зокрема і в сфері залучення штучного інтелекту до навчальних програм, отже фахівці ГО «Десяте квітня» також в свою чергу регулярно відвідують відповідні навчання, щоб забезпечити якість тренінгів для наших спільнот на методологічному рівні, що вимагають сучасні стандарти неформальної освіти.
На кожному тренінгу, форумі в зворотному зв’язку ГО «Десяте квітня» отримує непоодинокі побажання: робити такі події частіше, бо вони надихають і окрім надання суто специфічних знань та навичок, заряджають спільноти енергією продовжувати свою діяльність, підтримують тих, хто втомився, дають психологічне розвантаження та стійкий відновлювальний ефект.
Окрему увагу приділяємо й мобілізаційним заходам, які направлені на підтримку громад та сприяють соціалізації й інтеграції ВПО, соціальній згуртованості між ВПО та приймаючим населенням.
Спортивні заходи, до Дня дітей, Дня родини, Дня Святого Миколая проводилися у вигляді естафет, майстер-класів, футбольних турнірів та інших ігор, в яких приймали участь десятки, а іноді і сотні дітей та дорослих з родин ВПО, постраждалого населення та приймаючих громад. Додатково до спортивних тренерів до дитячих свят в деяких регіонах долучались психологи та фахівці по роботі з дітьми ГО «Десяте квітня», що працюють як з батьками, проводячи інформування, так і з дітьми, які потребують додаткової уваги. До спортивних заходів також практикували залучення відомих місцевих футболістів, що позитивно впливало на підвищення мотивації до спорту з боку дітей та їх батьків.
Заходи соціальної згуртованості, що були запроваджені в рамках підтримки спроможності територіальних громад вирішувати проблеми соціально незахищених верств населення постраждалого від військових дій, проводилися у форматі воркшопу або форуму територіальних громад. На заходи такого роду запрошувалися як місцеві експерти та і експерти загальнонаціонального рівня, що ставало без перебільшення подією для громади і значним поштовхом для розвитку.