Форум «Ярмаркова культура: сучасність завдяки традиціям» відбувся у Києві — у столиці спілкувались про кобзарство, різноманіття культур, фольклорний епос, пісні та вірші.
Захід став місцем зустрічі кобзарів, лірників, письменників, музикантів, науковців з різних куточків України — зі Львова, Харкова, Полтави, Києва та Одеси. Говорили та співали своє — рідне — та разом про спільне.
Символічно, що форум відбувся у Меморіальному будинку Миколи Лисенка.
Презентація фільму про фестиваль культур «Чорноморський степ» нагадала присутнім про те, що спільно ми — найсильніші.
А фільм «Кобзарські сходини: відновлення традиційного музикування в Одесі» розповів про історію кобзарства. Фільм був знятий у рамках Кобзарського фестивалю, який відбувся у перший день «Чорноморського степу».
«В степу, понад морем, над лиманом. Розмова з вітром, але, на диво, вітер просто на льоту хапав кожне слово і кожен звук мого знадібʼя. Видно, він вже був спраглий, стужився за тими лірниками та кобзарями,» - ділиться спогадами лірник Тарас Дороцький, представник Львівської кобзарської майстерні.
Віталій Кобзар, який представляв Київський кобзарський цех, вразив чуттєвим виконанням дум. Представник Одеської кобзарської майстерні Максим Трубніков розповів про власноруч виготовлену кобзу та про техніку гри на інструменті.
Автор Вʼячеслав Бондар презентував збірку «Репʼяхами степ ранок майоріє» та зачитав поезії з попередніх збірок, про себе зазначивши: «Я людина степу, це моє відчуття всесвіту».
Гурт «ЯРИ» презентував новий альбом «Де земля тремтить». Ніжність і драйв, традиційність і сучасність. «Насправді вона про важливість українського душевного спокою, коли у важкій ситуації люди зберігають велике серце, але холодний розум,» — розповідає про ідею назви альбому Микола Пазич, музикант та лідер гурту «Яри».
«Все, що відбувається, — відбувається на дружніх стосунках та ентузіазмі людей, які стверджують українство і розбудовують нову Україну» — Вʼячеслав Бондар, член ради ГО «Десяте квітня".
««Чорноморський степ» — це надія для людей, які живуть українським, і намагаються коло родини збільшити, для тих людей, які ще не знайшли себе, а шукають чогось певного, чогось такого, що стоїть міцно на цій землі» — Тарас Дороцький.
Захід відбувся за підтримки UNHCR Ukraine - Aгентство ООН у справах біженців в Україні та Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького.